5 vecí, ktoré by ste v sprche rozhodne robiť nemali

Možno bizardné, možno pritiahnuté za vlasy a možno pravda. Aj to si poviete o našom zozname aktivít, ktorým by ste sa podľa odborníkov mali počas sprchovania vyhnúť. A nie- sex to nie je. Hoci na druhej strane…

1. Sprchovať sa počas búrky

sprcha 1

Podľa vedcov je nebezpečné zdržiavať sa v blízkosti akejkoľvek vodoinštalácie a elektrických rozvodov, ak sa to vonku bleskami len tak hemží. Elektrické výboje totiž môžu zasiahnuť vedenie alebo zem a šíriť sa potrubím. Pokiaľ si myslíte, že ste doma v bezpečí, mýlite sa- sila blesku sa môže preniesť aj na väčšiu vzdialenosť a zasiahnuť vás v kúpeľni či poškodiť elektroniku. Preto sa počas búrky radšej vyhnite sprchovaniu, kúpaniu a umývaniu riadov. Aspoň to tak odporúčajú výskumníci z Lightning Injury Research Program na univerzite v Chicagu.

2. Nepoužívajte staré sprchovacie hlavice

sprcha 2

Výskum uskutočnený colorádskou univerzitou poukázal na fakt, že na takmer tretine sprchovacích hlavíc sa vyskytuje potenciálne nebezpečná baktéria. Trysky, štrbiny a rôzne zákutia v kombinácii s vlhkosťou vytvárajú totiž ideálne podmienky pre bujnenie mikroorganizmov. My odporúčame sprchovaciu hlavicu čas od času dobre vyčistiť Savom, ale hovorte to Američanom… :) Tí dokonca tvrdia, že pri silnom prúde sa uvoľňuje vodný aerosol, ktorý môže byť kontaminovaný mikróbami a tie môžete vdýchnuť a infikovať si tak dýchacie cesty. Človek aby sa už radšej ani neumýval!

3. Pred sprchu si zabudnete dať podložku alebo koberček

sprcha 3

Kúpeľňa môže byť vskutku nebezpečné miesto. Podľa štatistík sa v nej stane až 20% všetkých nehôd. Drvivá väčšina z nich je v dôsledku pošmyknutia. Pamätajte na to, keď budete nabudúce vychádzať zo sprchy.

4. Príliš často sa umývate lufou alebo špongiou

sprcha 4

Lufa je africká zelenina podobná cukete, z ktorej sa vyrábajú prírodné špongie. Jej nevýhodou však je, že v spleti drobných vlákien sa veľmi rýchlo rozmnožia rôzne baktérie a iné mikroorganizmy. Podobne sú na tom aj ostatné druhy špongií, preto ich raz za týždeň nechajte dobre vymáčať v zriedenej octovej vode.

5. Sprchujete sa neskoro večer

sprcha 5

Večerné umývanie vám síce ušetrí pár cenných minút pri rannom zhone, no neodporúča sa z nej smerovať rovno do postele. Ak obľúbujete teplú sprchu či kúpeľ, doprajte si ich najneskôr dve hodiny pred spaním. Podľa vedcov totiž horúca voda spôsobuje zmenu telesnej teploty, čo môže viesť k porucham spánku.

Comments

comments

Diskusia

Komentuj

Zadana emailova adresa nebude zverejnena !


*