Rieka, ktorá vás uvarí zaživa

IZU.sk Vriaca rieka

Nedávno mladý vedec z Peru predstavil verejnosti svoj objav: v srdci Amazonu našiel mystickú vyše 6 kilometrov dlhú riekú, ktorej teplota sa blíži bodu varu.

O tejto rieke už veľmi dlho kolovali rôzne legendy. Vedci však predpokladali, že takýto fenomén reálne nemôže existovať. Na to, aby zo zeme vyvierala vriaca voda je potrebná prítomnosť vulkanickej aktivity, ktorá sa v Amazonskej nížine široko-ďaleko nevyskytuje.

Jedna z povestí rozpráva príbeh, ako sa španielskí dobyvatelia, po tom, čo zabili posledného vládcu Inkov, vydali do Amazonskej džungle hľadať zlato. Keď sa vrátili z výpravy, muži hovorili o objave jedovatej vody, hrôzostrašných ľudí-požierajúcich hadov a rieke, v ktorej sa uvarilo všetko živé, čo do nej spadlo.
Ako malý chlapec počul Andres Ruzo túto legendu od starého otca a vtedy sa začala jeho fascinácia príbehom o vriacej rieke. Ako PhD. študent geofyziky na Southern Methodist University v Texase si dal predsavzatie, že túto tajúplnú rieku musí objaviť.

“Začal som sa sám seba pýtať, či niečo také môže skutočne existovať.”, povedal Andrés Ruzo na Ted konferencii, na ktorej predstavil svoj unikátny objav.

“Oslovil som kolegov z univerzity, vlády, ropných a ťažobných spoločností a ich názor bol jednohlasný: vriaca rieka uprostred Amazonu nemôže existovať.”

“Úprimne, takáto odpoveď dáva logiku. Hoci sa vo svete nachádzajú vriace rieky, ich výskyt sa spája so sopečnou činnosťou. Na to, aby ste totiž zohriali také obrovské množstvo vody, potrebujete silný zdroj tepla. A v Amazonskom pralese a na väčšine územia Peru sa žiadna geotermálna aktivita nevyskytuje.”

IZU.sk Vriaca rieka 1
Červené bodky označujú ohniská geotermálnej aktivity. Šípka ukazuje na územie Peru. Ako vidieť, v krajine nie sú žiadne miesta s vulkanickou činnosťou.

Veda veru nepustí a mladý vedec by bol navždy pokladal legendu o vriacej rieke za vymyslenú, nebyť jednej rodinnej večere, na ktorej starý otec opäť začal rozprávať tento tajomný príbeh. Čo však Andrého najviac prekvapilo, bolo vyhlásenie jednej jeho tety, ktorá tvrdila, že tú rieku pozná. Ba čo viac- sama v nej plávala!

Andrés stál pred veľkou dilemou: na jednej strane tu boli vedecky podložené fakty, na strane druhej členovia jeho vlastej rodiny podávajúci očité svedectvá o existencii rieky.

Jeho teta sa dokonca ponúkla, že ho na toto tajomné miesto privedie. A tak, aj napriek svojmu skeptizmu, sa Andrés rozhodol s tetou podniknúť výpravu do Amazonu, na miesta, ktorá boli až 700 km vzdialené od najbližšieho zdroja geotermálnej aktivity.

Ako sa dvojica blížila k svojmu cieľu, Andrés najprv začal počuť akési sipenie pripomínajúce šum oceánu. Neskôr sa pomedzi džunglu začala predierať hustá para, až sa pred nimi objavila rieka s bublajúcou vodou. Andrés nemohol veriť vlastným očiam: teplomer ukazoval priemernú teplotu vody 86°C.

IZU.sk Vriaca rieka 2
Chladný amazonský dážď sa pri strete s vriacou vodou okamžite vyparí. Okolie rieky je tak neustále ponorené do oblakov pary.

Na druhý deň ráno sa Andrés rozhodol rieku lepšie preskúmať. Najprv si však vodou z rieky na odporúčanie miestnych domorodcov zalial čaj. Čo ho prekvapilo bola čistota a chuť horúcej vody. “Bolo to veľmi príjemné prekvapenie, pretože voda z horúcich prameňov zvyčajne nechutí dobre, alebo obsahuje rôzne prímesy.”

IZU.sk Vriaca rieka 3
Andrés si v rieke “uvaril” čaj. Miesti ju však využívajú aj na prípravu jedál, pranie či výrobu ľudovej medicíny.

Andrés sa potom vybral vypátrať prameň tejto pre miestnych ľudí posvätnej rieky. Čakalo ho však ďalšie prekvapenie- prameň bol úplne studený!

IZU.sk Vriaca rieka 4
Prameň posvätnej rieky je prekvapujúco studený.

Ako teda vysvetliť prítomnosť horúcej vody? Podľa Andrého je to preto, že sa do rieky zo spodu koryta cez praskliny vlievajú horúce pramene, ktoré ju zohrievajú. Keď totiž dážď dopadne na povrch, voda sa vstrebe cez pórovitú horninu hlboko do útrob zeme. Tam sa zohreje prirodzeným teplom vyžarujúcim zo zeme. Neskôr natrafí na prasklinu či defekt, cez ktorý sa voda v podobe horúceho prameňa dostane opäť na povrch.

IZU.sk Vriaca rieka 5

Rieka je približne 6 km dlhá, až 25 m široká a až 6 metrov hlboká. Hoci v priemere dosahuje teplotu 86°C, na niektorých miestach sa táto hodnota blíži stovke. “Ak by som do rieky ponoril ruku, v priebehu pol sekundy by som utrpel popáleniny tretieho stupňa. Keby som do vody spadol, s najväčšou pravdepodobnosťou by som to neprežil.”

IZU.sk Vriaca rieka 6
Andrés sa pri svojom výskume spojil s tímom Google Earth- do tej doby totiž neexistovali žiadne satelitné snímky rieky.

Ako sa teda mohla Andrého teta v rieke kúpať? “Počas výdatných búrok dopadne či stečie do rieky dostatočné množstvo dažďovej vody, ktorá ju ochladí na príjemnejšiu, pre ľudí znesiteľnejšiu teplotu.” dodáva mladý vedec.

Comments

comments

Diskusia

Komentuj

Zadana emailova adresa nebude zverejnena !


*