Video: Sú vrany inteligentnejšie než si myslíme?

múdre vrany

Napriek tomu, že ich mozog predstavuje iba jednu desatinu veľkosti tela, považujú sa vrany, havrany a krkavce za rovnako inteligentné ako primáty a svojim umom by poľahky prekonali aj menšie deti. Podľa nedávno zverejneného výskumu, sú mentálne zručnosti krkavcovitých vtákov rovnako sofistikované a rozmanité ako tie u šimpanzov. Patria medzi ne schopnosti uvažovať a oddialiť uspokojenie. Tieto znaky inteligencie pritom nie sú využívané iba pri zháňaní potravy ale aj v iných oblastiach života.

Ešte donedávna mnohí skeptici argumentovali tým, že vtáky sú schopné použiť logické myslenie iba v špecifických situáciach, napríklad pri zhromaždovaní potravy. Avšak problematike sa vo vedeckých kruhoch už nejaký ten čas venuje zvýšená pozornosť a mnohé štúdie poukazujú na fakt, že vtáky premýšľajú v podstate stále.

Podobne ako primáty, aj vrany dokážu rozpoznať svoj obraz v zrkadle a sú schopné porozumieť a zdieľať pocity druhého. Zaujímavé pritom je, že u oboch živočíchov sa na týchto mentálnych dovednostiach podieľajú odlišné časti mozgu. U cicavcov sa komplexné logické úvahy riešia v časti zvanej neocortex, ktorá však u vtákov vôbec nie je vyvinutá. Búra sa tak tvrdenie, že na to, aby sa živočích mohol považovať za inteligentného, musí mať vyvinutý cortex a relatívne ťažký mozog v pomere ku zvyšku tela.

Pred istým časom sa dokonca uskutočnila séria testov na vranách z Novej Kaledónie (ktoré sa mimochodom považujú za akýchsi Einsteinov operenej ríše) zameraná na to, či vrany dokážu chápať súvislosť medzi príčinou a dôsledkom. Vedci boli doslova šokovaní, keď zistili, že tieto vtáky majú schopnosť logického myslenia na úrovni 7-ročného dieťaťa!

Znie to priam neuveriteľne? Presvedčte sa o mentálnych schopnostiach vrán v nasledujúcom videu!

Comments

comments

Diskusia

Komentuj

Zadana emailova adresa nebude zverejnena !


*